Chuť prírody plná vitamínov

Blog / Vitamín C nielen proti chrípke, ale aj na dlhší život!

O blahodarných účinkoch vitamínu C niet najmenších pochýb a každý jeden z nás ho považuje za jeden z najefektívnejších liečiteľov pri rôznych chorobách. Aj napriek tomu si položme ruku na srdce a odpovedzme, koľkí z nás užívajú tento vitamín v pravidelných intervaloch? Asi málo kto. Pravda je skôr taká, že po vitamíne C siahneme až vtedy, keď už pociťujeme nával chrípky alebo vtedy, keď sa bacilové rošády v našom tele prejavili naplno. Všetci však dobre vieme, že tento oheň na streche sa hasí veľmi ťažko. Čo tak začať skúsiť využívať účinky vitamínu C aj vtedy, keď sme zdraví, vitálni či plní energie?

 

„CÉČKO“ NÁM NESPADNE Z NEBIES DO TELA LEN TAK NÁHODNE

Ľudské telo potrebuje na každodenný chod určité množstvo vitamínov. Tie je možné prijať do nášho tela v rôznych formách. Za ten najznámejší a najfrekventovanejší možno považovať vitamín C. Z chemického hľadiska ide o tzv. kyselinu askorbovú. Túto rozpustnú látku si väčšina živočíchov dokáže v organizme vyrobiť sama. Háčik je však v tom, že potrebný antioxidant si ľudský organizmus sám vytvoriť nevie! Preto sme odkázaní na prijímanie vitamínu C pomocou potravy, nápojov či rôznych čajov. Okrem toho vám FRUXI Fresh poskytuje jedinečnú možnosť užívania céčka v podobe bohatej ponuky čerstvých štiav. Vďaka 3 l baleniu s čapovacím hrdlom si môžete zdrávý nápoj vychutnať kedykoľvek po ňom zatúžite.

 

NEDOSTATOK VITAMÍNU C NIEKEDY ZABÍJAL!

Francúzsky výskumník Jaques Cartier uskutočnil v roku 1535 svoju expedíciu do Newfoundlandu a jeho 110-členná posádka takmer pomrela na známu námornícku chorobu z tých čias s názvom skorbut. Cartier si všimol, že jeden domorodý Indián sa z tejto strašnej choroby nielenže vyliečil, ale dokonca mu to trvalo len 10 dní! Indián mu ukázal, ako urobiť vývar z ihličia a kôry stromu, ktorý obsahoval vysoké množstvo vitamínu C. Väčšina posádky bola vďaka Indiánovi vyliečená. Francis Drake v roku 1577 zasa hlásil, že skorbut sa dá liečiť jedine „množstvom citrusov“. Aj neskôr, v roku 1593, admirál Sir Richard Hawkins dokázal ochrániť svoju posádku presne týmto spôsobom. V roku 1621 zasa Edward Winslow, jeden z prvých usadlíkov v Novej zemi, písal svojmu priateľovi do Anglicka, ktorý sa na svoju dlhú plavbu ešte len chystal: „Zober si na cestu citrusovú šťavu a dávaj si ju k raňajkám. Dobre ti poslúži!“

 

NEOCENITEĽNÝ ZDRAVOTNÝ PRÍNOS

Optimálny denný príjem v záujme udržania vitality je vyšší, než sa všeobecne predpokladá. V čase stresu a choroby spotreba dokonca niekoľkonásobne stúpa. Telo zvýšenú potrebu signalizuje tým, že podstatne navyšuje toleranciu tráviacej sústavy voči vysokým dávkam vitamínu C. Celková tolerancia je pritom veľmi veľká, pričom nie je známy žiaden prípad toxického predávkovania. Pravidelné užívanie vitamínu C podporuje predovšetkým zdravý imunitný systém a tiež optimálne fungovanie celého organizmu. Okrem toho zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní a oprave spojivových tkanív. Účinne tiež odbúrava cholesterol v pečeni a chráni pred srdcovými chorobami. Vitamín C je najnovšie využívaní dokonca už aj pri liečbe rakoviny. Nedovoľte vďaka céčku ani vy už viac preniknúť niektorému zo zdravotných neduhov do vášho tela.