Chuť prírody plná vitamínov

Blog / Ospevované, no zároveň i zatracované paleo

Tak ako sa postupom rokov zmenili vo svete výdobytky techniky, na ruby sa prevrátil aj spôsob stravovania. Kedysi sme všetci jedli rovnaké jedlá v závodných a školských jedálňach, to isté v reštauráciách a aj v domácnostiach to vyzeralo veľmi podobne. V dnešnej „vysokorýchlostnej“ dobe sa karta obrátila. Zvykli sme si na instantné polievky, fast foody.. ehm bludy, polotovary a iné narýchlo pripravené E-bomby. Niet divu, že je čoraz viac obéznych ľudí s rôznymi chorobami. I preto sa chytáme každej slamky a hľadáme útočisko v mnohých diétach. Jednou z najznámejších a najvyužívanejších je paleo stravovanie. Čo o ňom (ne)viete?

 

DIÉTA Z DOBY KAMENNEJ

Paleo diéta nie je len obyčajnou diétou. Ide o životný štýl, dotýkajúci sa prostredia, v ktorom žijeme, ako dbáme o svoju psychiku, fyzickú stránku či celkový komfort. Kopíruje návyky našich predkov, lovcov a zberačov z dôb paleolitu. Jej základ spočíva v konzumácii potravín, pre ktoré bolo ľudské telo "predurčené". Ide o ovocie, zeleninu, chudé mäso, ryby, morské plody, huby, vajcia, orechy a potraviny bohaté na zdravé tuky. Hlavná myšlienka tkvie v návrate k prirodzeným potravinám bez chémie a konzervačných látok. Podľa tejto diéty nie je ľudské telo evolučne prispôsobené na konzumáciu produktov vyprodukovaných poľnohospodárstvom, teda obilia a mliečnych výrobkov.

 

JESŤ ČI NEJESŤ?

Ľudia, ktorí dodržiavajú princípy Paleo stravovania, zvyknú často vyzdvihovať to, že majú viacej energie a cítia sa celkovo lepšie. Diéta účinne potláča viacero civilizačných ochorení ako obezitu, vysoký krvný tlak, cukrovku či tráviace problémy. Paleo má mnoho priaznivcov, no na druhej strane je tiež veľký počet tých, ktorí túto diétu považujú za pomerne dosť extrémistickú. Mnohí tvrdia, že nie sme biologicky identickí našim paleolitickým predkom a rovnako tak nemáme prístup k ich jedlu. Treba si uvedomiť, že touto diétou môžete v tele vyvolať deficit veľmi dôležitých zložiek stravy. Medzi ne patrí vláknina, sacharidy, vitamíny, vápnik, stopové prvky, antioxidanty a pod.

 

MIESTO DIÉTY VIACEJ DAROV MATKY ZEME

V Paleo kuchyni je kladený dôraz predovšetkým na čerstvé potraviny, ktoré musia byť upravené čo najprirodzenejšie. Sacharidy tu nájdeme len v obmedzenej miere. Je dôležité dbať na vyššiu konzumáciu ovocia a to práve z dôvodu zníženého množstva sacharidov. Každý človek by mal mať vlastnú hlavu a pochopiť, že neexistuje žiadna zázračná diéta, po ktorej schudnete akoby šibnutím zázračného prútika. Veľakrát naozaj stačí si iba uvedomiť, že príroda to má vždy dobre vymyslené a najlepšie urobíme vtedy, ak budeme jesť to, čo sa aspoň najviac podobá prírodnému jedlu. Preto skúste aspoň čiastočne obohatiť váš jedálniček o viacej ovocia a zeleniny. A ak ani na to nemáte čas, doprajte svojmu telu dostatok potrebných živín pomocou FRUXI fresh čerstvých štiav, ktoré si vďaka praktickému baleniu viete dopriať kedykoľvek a kdekoľvek.