Chuť prírody plná vitamínov

Blog / Jablko, cvikla a jahoda

Cvikla je jednou z najzdravších potravín na svete. Háčikom pre spoločnosť je, že jej chuť nie je veľmi vábivá. Jasné, pri dnešnej dostupnosti potravín si vieme vybrať presne to, po čom naše chuťové poháriky túžia. Keďže účinky cvikly netreba brať na ľahkú váhu, rozhodli sme sa pripraviť cviklový nápoj, ktorého chuť vás bude lákať, nie odpudzovať.

 

Tradičné, no kalorické

Už dlhšie sme sa vám prostredníctvom nášho blogu neprihovorili. Je preto na mieste trochu oprášiť vedomosti o nemalých účinkoch ovocných či zeleninových štiav na ľudský organizmus. No a v čase pandémie naberajú zdravé šťavy na váhe.

V poslednom čase trávime veľa času doma. Aj stravovanie je prispôsobené situácii. O niečo viac stajíme pred sporákom, ako je tomu za bežných okolností. So zásobami zbytočne nemrháme, snažíme sa variť tradičné jedlá starých materí. Je síce chvályhodné, že aspoň na určitý čas zabúdame na fast-foody, no oproti čerstvému ovociu a zelenine nám aj to bežné slovenské jedlo nedodá dostatok živín. Môže za to skladba potravín. Náš jedálniček je málo pestrý a pozostáva z tzv. „prázdnych kalórií“, teda jedál, ktoré majú vysokú energetickú hodnotu, ale skoro žiadne živiny. I preto je u nás vždy vítaným hosťom nadváha.

 

Nechce sa vám jesť vitamíny? Pite ich!

Živiny a vitamíny v týchto vírusových a kalorických časoch potrebujeme ako soľ. Možno je však pre vás náročné zjesť denne päť porcií zeleniny a ovocia, ktoré odporúčajú výživoví poradcovia. Chápeme. O to väčšiu hodnotu pre vás predstavujú šťavy, z ktorých viete pre svoj organizmus vyťažiť z mála-veľa. Ako je to možné?

Šťava je totiž najlepšie stráviteľnou podobou vitamínov, akú do seba môžete dostať. Je to preto, že pri odšťavovaní sa od šťavy oddelí nerozpustná vláknina, ktorá brzdí a obmedzuje vstrebávanie vitamínov. Preto si telo dokáže vziať zo šťavy až 4x viac vitamínov, ako keď zjete ovocie či zeleninu vcelku. 

A pozor! Nemusíte sa vôbec obávať, že by ste prišli o všetku prospešnú vlákninu. V šťave totiž zostáva jej rozpustná forma, ktorá má tiež pozitívny vplyv na zdravie. Dokonca je štúdiami dokázané, že sa človeku ľahšie chudne, ak do jedálnička pridá viac potravín s obsahom rozpustnej vlákniny. No a keď vašim výberom bude blahodarná cviklová šťava, máte vyhraté!

 

Cviklová šťava ako zabijak tuku

Prvé záznamy o červenej repe sú staré približne tri tisícky rokov a pochádzajú z oblasti Babylónie. Vtedy bola táto koreňová zelenina hojne využívaná nielen ako potravina k jedlu, ale aj ako zázračný liek, ktorý v značnej miere prispieval k úspešnému vyriešeniu mnohých zdravotných problémov. Dnes tomu nie je inak.

Možno sa pýtate, prečo má cvikla (oproti inej zelenine) tak extravagantnú farbu. Má ju na svedomí betacyanín, čo je druh pigmentu, ktorého odtieň sa pohybuje od červenej až po fialovú. Táto látka je vysoko cenená pre svoje protinádorové účinky aj schopnosť tlmiť ďalší rozvoj existujúcich nádorov. To nie je ani zďaleka všetko...

Chcete si na jar patrične vyladiť vzhľad? Potom s konzumáciou repnej šťavy začnite čo najskôr. Skrášľujúci medikament, ktorého cvikla obsahuje, čistí krv a zároveň obsahuje veľa vitamínu C, ktorý vyrovnáva tón pleti, minimalizuje viditeľné prejavy starnutia a stimuluje tvorbu kolagénu. Prejdime už ale k spomínanému účinku chudnutia.

Ak sú hladiny vášho cholesterolu niečo vyššie, mali by ste zvážiť zaradenie šťavy z cvikly do denného pitného režimu. Americkí lekári prostredníctvom svojho prieskumu totiž preukázali, že pravidelné pitie tohto drinku znižuje úroveň tukových molekúl, čiže triglyceridov, pričom zráža cholesterol do bezpečných hraníc, takže pôsobí ako ochrana pred kardiovaskulárnymi chorobami. Popíjanie dvoch šálok denne okrem toho pomáha zvyšovať hladiny dusičnanov v krvnej plazme, čím sa výrazne navyšuje výkonnosť. Tú využijete pri akejkoľvek činnosti, nielen tej športovej.

 

S jablkami a jahodami to pôjde ľahšie

Čo pôjde ľahšie? No predsa nápoj dole krkom. Cviklová šťava a jej chuť mnohých odrádza od pravidelného užívania. Ako sa hovorí, čo je zdravé, to nechutí. Tu to platí dvojnásobne. Aj preto sme sa s týmto faktom rozhodli u nás vo Fruxi Fresh poriadne zatočiť!

Čo tak cviklovo-jablková šťava? Jablká vám chutia, že? Výborne! Alebo sa vám to predsa len máli? Jahodami už určite nepohrdnete. Tamtarará, Cviklovo-jablkovo-jahodová šťava je na svete! Tak svieža, tak chutná, tak vitálna. Prečo práve jablká a jahody?

Jablká vám zrejme netreba bližšie predstavovať. Ide totiž o ovocie, ktoré je v našich končinách tradičné a veľmi obľúbené. A že aj jablkové šťavy majú čo ponúknuť, nemôže existovať žiadna pochybnosť. Pri pití šťavy z tohto ovocia užívate fytonutrienty, ktoré môžu znížiť hodnoty LDL i celkového cholesterolu. Jedna štúdia dokonca preukázala, že dve jablká denne majú schopnosť znížiť hodnoty cholesterolu až o 16 %. Ovocie okrem toho dokáže zvyšovať energiu, liečiť anémiu, znižovať riziko rakoviny, lepšie zvládať diabetes či pomáhať zažívaniu.

Nemenej slávnejším ovocím je aj druhý doplnok cviklovej novinky Fruxi Fresh. Reč je o jahodách, ktoré máme ešte o čosi radšej ako jablká. A čo telu dožičí pitie jahodovej šťavy? Tak v prvom rade vitamíny a minerály. Okrem vitamínov C a K, obsahujú jahody aj kyselinu listovú, draslík, mangán a horčík. Nízkokalorické ovocie je tiež bohaté na vlákninu, pričom je zásobárňou antioxidantov a polyfenolov. Netreba opomenúť ani to, že pravidelné pitie jahodovej šťavy dokáže znížiť krvný tlak, posilniť funkciu mozgu aj pôsobiť proti starnutiu.

Tak. Teraz vám už nič nebráni piť cviklovú šťavu nielen z povinnosti kvôli výživným látkam, ale piť ju len tak, z chuti. Výťažky z jabĺk a jahôd pretvorili cviklový nápoj na naozajstnú zdravú lahôdku. Ochutnajte tak aj vy novinku Fruxi Fresh v podobe 100 % šťavy z cvikly, jablka a jahody.