Chuť prírody plná vitamínov

Blog / Jablko a baza čierna

JABLKO A BAZA ČIERNA

Je zahalená magickým rúškom tajomstva. Naši predkovia jej prisudzovali nadpozemské vlastnosti, čo preukazovali v jej neuveriteľnom uctievaní. V minulosti ochraňovala pred zlými silami a pôsobila ako ochranný prostriedok proti bosorkám. Naše babičky dobre vedeli, prečo nás pred koncom každého leta naháňali zbierať bazové kvety. Určite to nerobili len pre ich nezabudnuteľnú chuť či blahodarné liečiteľské účinky. V nasledujúcich riadkoch máte možnosť zistiť, čo viac sa skrýva za touto čarovnou bylinkou.

 

VÝSKYT AROMATICKEJ BAZY

Baza čierna je typickým stredoeurópskym kríkom. Ide o rozsiahly ker pôvodom z Kaukazu, no našli by ste ho aj v malej Ázii, na Sibíri a dokonca aj na severe Afriky. Má podlhovasté, vajcovité listy a kvitne od mája do júna. Kvety v podobe drobných žltobielych púčikov majú intenzívnu vôňu. Plody sú čierne guličky o veľkosti 3 - 6 mm, ktoré zrejú iba v auguste a v septembri, čo je na diaľku poznať podľa množstva vtákov, ktoré s obľubou usporadúvajú hromadné nálety na kríky obnažené bazou. V čase kvitnutia sa šíri okolo rastliny omamná vôňa a aj po odkvitnutí má táto rastlina zvláštnu arómu. Tento ker je možné u nás bežne nájsť na okrajoch ciest, v lese, pozdĺž riek a potokov, no dopestovať sa veľmi jednoducho dajú i v našich záhradách, keďže rastlina počas rastu nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť.

 

ODRÚBAŤ BAZU ČIERNU? V MINULOSTI NEZMYSEL!

Už od stredoveku bola baza čierna považovaná za čarovnú rastlinu, s ktorou sa spájajú mnohé povery. Napríklad v takej Veľkej Británii sa rastlina používala pri pochovávaní do starodávnych mohýl. Jedna kresťanská legenda zasa hovorí, že Judáš sa na baze obesil a od tej doby baza šíri svoju podmanivú, sladkú a opojnú vôňu. Podľa inej legendy bol Kristus bičovaný bazovými prútmi, preto má bylinka také liečivé vlastnosti. Mnohí dodnes považujú bazu čiernu za rastlinu s kúzelnou mocou. Nosenie bazy malo chrániť pred zlými silami, tehotným ženám potom malo bozkávanie bazových kríkov zabezpečiť šťastnú budúcnosť pre nenarodené dieťa. Podľa iných povier v kríkoch bývali dobrí duchovia, ktorí chránili ker a jeho okolie pred zlom. Preto boli bazové kríky často vysádzané v blízkom okolí chalúp. Traduje sa, že ešte v 18. storočí by sa hospodár neodvážil rastúcu bazu pri jeho dome vyrúbať. Ker bol vnímaný ako ochranca domu či celej rodiny. Dokázal vraj tiež človeka zbaviť akejkoľvek choroby. Ale to je už iný príbeh...

 

V LIEČITEĽSTVE ŽIADNE MÝTY!

Či už máme na mýty a povery o baze názor akýkoľvek, jej prospešné účinky na organizmus však v žiadnom prípade nemožno poprieť. Okrem kúzelných schopností bola baza našimi predkami používaná aj v liečiteľstve a to najmä pri bolestiach zubov. Z mladých lístkov rastliny sa na popáleniny alebo uhryznutie zvieraťom prikladali hojivé obklady. Po stáročia sa v Európe a Severnej Amerike využíva pri liečbe respiračných ochorení, najčastejšie pri prechladnutí. Pre liečivé účinky bazy sa dodnes využíva predovšetkým kvet, ktorý obsahuje silice, flavonoidy, organické kyseliny, ďalej plody, ktoré obsahujú organické kyseliny, cukry, vitamíny či taktiež rôzne triesloviny. Tento ker sa dá na liečebné účely využiť celý, ako mladé jarné výhonky, tak dozreté kvety, kôra, listy aj koreň s najvyššou koncentráciou účinných látok. Najjednoduchšie je pre nás iste zber kvetov a plodov, prípadne listov. Baza čierna ďalej:

 

„MAGICKÁ“ CHUŤ PRÍRODY

Okrem toho, že baza plní liečivú funkciu, sa dá efektne využiť aj v kuchyni či ako vhodná dekorácia. Svoju obľubu si okrem toho rastlinka získala aj v potravinárstve. V čerstvom stave sú plody bazy mierne jedovaté, preto by sa mali požívať iba po tepelnej úprave. Bylina má široké využitie pri príprave marmelád, džemov, lekváru, kompótov, môžeme z nej tiež prichystať sirup alebo bazové víno. Okrem týchto zaužívaných produktov, ktoré mnohí z nás každoročne vyprodukujú, si môžete tiež dopriať osviežujúcu novinku. Blahodarné výťažky bazy čiernej sa nachádzajú už aj v jednom z nápojov veľkej „rodiny“ ovocných štiav FRUXI Fresh. Doprajte si aj vy tajomne „magickú“ chuť čerstvého ovocia v kombinácii s príchuťou jablka a bazy čiernej.