Chuť prírody plná vitamínov

Blog / Cvikla a zázvor

Čerstvý, sušený, nakladaný aj varený, v čaji, polievke, omáčkach, guláši i piva. Zázvor sa dá použiť takmer kedykoľvek a kdekoľvek. Objaviť ho môžete už aj v šťavách FRUXI FRESH! Tento mimoriadne všestranný koreň nielen dobre chutí, ale prospeje hlavne vášmu zdraviu. Oplatí sa po ňom siahnuť nielen v období chrípok či rôznych vírusových ochoreniach.

 

Žltá zelenina zo žltého kontinentu

Zablúďme najskôr aspoň sčasti do bohatej zázvorovej histórie. Čínska medicína pozná zázvor už tisíce rokov. Pod Tatrami je zvykom konzumovať zázvor hlavne v zime. Číňania však odporúčajú zázvor aj v teplých dňoch. Obyvatelia žltého kontinentu dokonca tvrdia, že kto holduje zázvoru v lete, ten v zime nepotrebuje lekára či tabletky.

A ako sa táto vzácna koreňová zelenina dopracovala na starý kontinent? Bolo to súčasne s pádom Rímskej ríše, kedy ho k nám doviezli kočovní arabskí obchodníci. Už počas stredoveku sa stal tak obľúbený, že sa spoločne s čiernym korením zaradil medzi najpoužívanejšie druhy korenia. Pre zaujímavosť, v Anglicku libra sušeného zázvoru mala rovnakú hodnotu ako jedna ovca. A i keď sa v nasledujúcich rokoch jeho obľuba čiastočne utlmila, dnes si opäť užíva dostatočnej pozornosti. Renesanciu zažíva zázvor vďaka záujmu o tradičné liečiteľstvo a orientálne pokrmy, kam zázvor neodmysliteľne patrí.

 

Cviklovo-zázvorová šťava ako supernápoj?

Najväčšej pozornosti sa tešia zázvorové nápoje v podobe čaju, limonády či piva, hneď za nimi sú jedlá s čerstvým zázvorom alebo zázvorom vo forme korenia. Koreňovú zeleninu nájdete bežne v ponuke supermarketov i obchodov so zdravou výživou. Zázvor je dostupný tiež v lekárňach, kde si viete zakúpiť zdravé sirupy, tablety, kapsule a pod.

No a pozor! Najnovšie si tento všeliek môžete vychutnať aj ako 100 % šťavu FRUXI FRESH v kombinácii s taktiež veľmi zdravou koreňovou zeleninou, s cviklou. Táto extrémne zdravá potravina, akou červená repa určite je, obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré posilnia celé telo a ochránia ho pred rôznymi druhmi ochorení. Nie nadarmo sa vďaka zloženiu a účinkom radí medzi superpotraviny. No a keďže sme túto bordovú zeleninu spojili s blahodarným zázvorom, môžeme náš nový nápoj pokojne označiť za supernápoj! Aby ste uverili, pozrite sa, čo všetko dokáže taký zázvor organizmu dožičiť.

 

Zamávajte chrípke aj zápalom

Zázvor obsahuje vitamíny A, B, C a E, čo už je samo o sebe skvelá kombinácia. Okrem toho sa pýši aj obsahom zdraviu prospešných minerálov ako je horčík, sodík, draslík. Aktívnou zložkou zázvoru je Gingerol, ktorý prispieva k zmierňovaniu nevoľnosti rôzneho druhu, napr. pri cestovaní, v tehotenstve či pri migréne. Žltá zelenina si vie poradiť aj so zápalmi, má totiž antibakteriálne účinky. Čiže zatočí trebárs aj s bolesťou v krku. Veľmi účinne pôsobí napríklad proti baktériám v ústnej dutine, ktoré spôsobujú zápaly ďasien. Čerstvý zázvor tiež účinne pôsobí proti vírusu RSV (respiračný syncyciálny vírus), ktorý je častou príčinou zápalov dýchacích ciest. Štipľavá chuť zázvoru má zas na svedomí zahrievanie tela, čo sa počas chrípkového obdobia rozhodne hodí.

Či už sa bavíme o cvikle, alebo o vyššie chválenému zázvoru, pri oboch platí, že účinky sú najefektívnejšie pri konzumácii neopracovateľného produktu. Jesť nakrájanú cviklu aj zázvor však láka len málokoho. Pripraviť si tak môžete čerstvú šťavu, smoothie ba nátierku, koreňovej zelenine to však pristane aj v rôznych šalátoch. Nechce sa vám ani to, resp. nemáte na prípravu čas? Tak to vám neostáva nič iné, ako siahnuť po 100 % šťave FRUXI FRESH Cvikla a zázvor. Stačí kúpiť, otvoriť a vychutnávať. Na zdravie!