Chuť prírody plná vitamínov

Blog / Cvikla a acerola

Vitamínov nie je nikdy dosť. Sústrediť by sme sa mali predovšetkým na vitamín C. Keďže ľudský organizmus si tento vitamín nedokáže tvoriť sám, musíme ho prijímať v potrave alebo pomocou doplnkov stravy. Čo tak veľké množstvo vitamínu C vypiť? Vďaka acerole, z ktorej sme spoločne s cviklou vyrobili chutný nápoj, dobijete organizmus „céčkom“ veľmi ľahko.

 

Čo je acerola a odkiaľ sa vzala?

V našich končinách je acerola naozajstným cudzincom. Aj pre vás tak môže byť toto ovocie veľkou neznámou. Preto si ho poďme najskôr poriadne premerať.

Acerolu môžete na internete či v časopisoch zachytiť aj pod názvami tropická čerešňa, antilská čerešňa, višňa acerolová, barbadoská čerešňa, malpighia emarginata (lat), barbadoská třešeň (cz), barbados cherry (en), west indian cherry (en), wild crepemyrtle (en). U nás vo Fruxi Fresh ostaneme verní klasickému názvu...

Acerola je teplomilný ker nižšieho vzrastu, ktorý má oranžové až tmavo-červené plody, ktoré sa podobajú európskej čerešni. Ich kyslastá ovocná chuť zas pripomína citrón. Pochádza z dažďových pralesov Brazílie, no nájdete ju aj v subtropických oblastiach po celom svete ako juhovýchodná Ázia a India. Prirodzene rastú vo voľnej prírode v niekoľkých častiach Severnej Ameriky a v Amazonských pralesoch. V súčasnosti sa ovocie pestuje najmä ako ozdobný ker na záhradách a v sadoch na Havaji či Floride.

 

Pozor! Vitamínová bomba rýchlo vybuchne

A prečo by acerola nemala ostať len vo vyššie spomenutých oblastiach? Do vašich domovov by sa mala dopracovať hlavne pre jej neštandardne vysoký obsah vitamínu C. Ak by sme porovnali acerolu s pomarančom, tak malé červené ovocie obsahuje až 30x viac vitamínu C ako pomaranč! A čo je extra výhoda? Vzhľadom k prírodnému pôvodu dokáže telo takýto vitamín C zužitkovať omnoho lepšie, než v prípade akýchkoľvek syntetických prípravkov. 

Kameňom úrazu pri tomto ovocí však ostáva, že sa kazí už 4 hodiny po zbere. Rýchlo kvasí, do troch až piatich dní stráca väčšinu živín a stáva sa nejedlým. A i keď sa pri zmrazení životnosť predlžuje, bobuľky sa po rozmrazení zvyknú rozpadať. Ako teda plody z tohto tropického keru dokážeme organizmu dožičiť v pravidelných dávkach?

 

Užitie aceroly nebolo nikdy jednoduchšie

Prospešné acerolové výťažky síce dokážete konzumovať v podobe tabliet či práškov, iste ale túžite po niečom menej spracovanom či umelom. Čo džem a sirup? Jasné, tam vám zas vadí veľké množstvo cukru. Už viac nezúfajte, dilemu s požívaním aceroly sme v spoločnosti Fruxi Fresh vyriešili za vás.

Do našej veľkej rodiny 100 % štiav totiž pribudol cviklový nápoj v kombinácii s acerolou. Keďže ovocie je lisované za studena bez pridania konzervačných látok, prísun kvalitného vitamínu C je zaručený. A aby sme neustále neomieľali iba „céčko“, vďaka cvikle sa môžete tešiť na hojné množstvo betaínu, ktorý bráni rozvoju kôrnateniu tepien a podporuje činnosť pečene. Repa okrem toho obsahuje aj sodík, draslík, vápnik či horčík. Dôležitý je obsah rastlinných farbív, teda antokyánov, ktoré zabraňujú krehnutiu ciev. Pri základných blahodarných účinkoch cvikly sa pristavovať nebudeme, tie sú vám iste dobre známe. Za zmienku naopak stoja ďalšie prospešné látky aceroly, ktorá tak známa už nie je. Poďme si ich v závere tohto článku v skratke priblížiť...

Acerola priaznivo ovplyvňuje vstrebávanie účinných látok polysacharidov cez tráviaci systém. Vedecké výskumy ukázali, že ovocie je schopné zvýšiť účinky iných výživových doplnkov znižujúcich hladinu cholesterolu a ich antioxidačné účinky. Pokusy na zvieratách tiež ukázali, že výťažky aceroly znižujú riziko vzniku nádorov pľúc, resp. spomaľujú priebeh ochorenia. V laboratórnych výskumoch zas maďarskí vedci dokázali, že jednotlivé komponenty aceroly sú schopné ničiť nádorové bunky a odporúčajú ich používať ako doplnkovú terapiu v liečbe rakoviny. Odporúča sa tiež aj pri zápaloch, srdcových ťažkostiach, anémii, reumatizme či tuberkulóze.